Çözümlerimiz

FİDE SERASI

FİDE ÜRETİM SERASI

Fide yetiştiriciliğinin avantajları;

  • Fide serası ile yetiştiricilikte tohum miktarı azalmaktadır 
  • Toprak koşulları tohumla ekime uygun olamamaktadır 
  • Yazlık sebzeler erken ilkbahar döneminde düşük sıcaklık riskinden korunmaktadır. 
  • Fide serası ile yetiştiricilikte bitkilerin normal yetiştirme yerlerinde kalma süreleri kısalır. Böylece arazinin boş kaldığı dönemlerde başka ürünler yetiştirmek mümkündür, topraktan yılda bir yerine iki, iki yerine üç ürün alınabilir ve araziden tasarruf sağlanır.
SERADA FİDECİLİK

Fideler seralarda, fide yastıklarında, saksı veya tüp içinde yetiştirilir. Tüplü fide yetiştiriciliğinde hem yazlık hem de kışlık sebzelerin tohumları kasalara, plastik torbalara, saksılara, veya viyollere ekilmektedir. Viyollerde çimlenen tohumlar kışlık sebzeler için sera altına, yazlık sebzeler için ise gölgeli bir ortamda bulunmalıdır.

Fide serası planlanmasında ve seçiminde sera kurulacak yer özellikle güney, güneydoğu ve güneybatı yönleri daha çok ışık almalıdır. Şiddetli rüzgarlar mekanik zararlanmalara neden olmaktadır. Sulama suyu kaliteli olmalı ve kolaylıkla temin edilebilmelidir. Sulamanın yanında sıcaklık kontrolü ve nemlendirme için su kullanılacağından yeteri kadar su bulunmalıdır. Seralar için tınlı, humuslu, besin maddelerince zengin, su tutma kabiliyeti yüksek topraklar kullanılmalıdır